Sensörler, RFID ve Fieldbus

Sensörler, RFID ve Fieldbus

TURCK endüstriyel otomasyon alanında lider üreticilerden olup, sensör, fieldbus, bağlantı ve arayüz teknolojileri yanında insan-makine arayüz ve RFID tanımlama sistemleri , fabrika ve proses otomasyonu için yüksek verimli sistem çözümleri sunmaktadır. Ana merkezi Almanya olup, İsviçre, Amerika, Meksika ve Çin gibi ülkelerde üretim tesisleri yer almaktadır. HKTM olarak 2014 yılından beri Turck İstanbul bölge ana bayiliğini üstlenmiş olup; iş birliğimiz entegre bir şekilde devam etmektedir.

Endüktif Sensörler : Endüktif sensörler metal nesneleri temassız ve aşınmasız olarak tespit eder. Bunun için, hedef ile etkileşen yüksek frekanslı bir elektromanyetik AC alan kullanmaktadırlar. Güçlü yanları muazzam dayanıklılıkları, güvenilirlikleri, yüksek anahtarlama frekansları ve uzun hizmet ömürleridir. Benzersiz tasarım konsepti ile uprox® sensörleri, en yüksek algılama mesafelerini, tüm metaller için faktör 1, basit ve güvenli kurulum sayesinde en başından itibaren en yüksek iş güvenliğini sunarlar.

Fotoelektrik Sensörler : Fotoelektronik sensörler ve sistemler, malzeme, kalite ve sürekliliklerinden bağımsız olarak temas olmadan pek çok farklı türde nesnenin algılanması için görünür veya kızılötesi ışık kullanmaktadırlar. Gerek standart veya programlanabilir çok işlevli sürümler, gerek kompakt cihazlar gerekse harici amplifikatörler vs. olsun, her sensörün farklı uygulamalara uygun özellikleri vardır; size dünya çapındaki en çeşitli fotoelektronik çözümleri sunuyoruz.

Kapasitif Sensörler : Kapasitif sensörler temassız, tepkisiz ve aşınmasız olarak çalışırlar. Oldukça hassastırlar ve elektrik iletmeyen nesneler kadar elektrik iletkenlerin de temassız ve aşınmasız algılanması için tasarlanmışlardır. Aynı zamanda sıvıların ve ambalajsız malların dolma seviyelerini de yakalarlar. Konum ölçümüne ilave olarak, sensörler, pompaların kuru çalışmaya karşı korunması veya taşma ve sızıntı kontrolü için de kullanılırlar.

Manyetik Alan Sensörleri : Manyetik alan sensörleri, özellikle pnömatik silindirlerde piston konumunun temassız şekilde algılanması için kullanılır. Manyetik alan sensörlerimiz patentli bir çalışma prensibi kullanarak tüm genel hatasız silindirlerde pistona bağlı farklı kuvvette kalıcı mıknatıslar algılar. Sensörler aşınmasız çalışır, kısa devre yapmaz, dayanıklıdır ve IP67 derecelidir. Analog sorgulamaların yanında kaynak ve tehlikeli alanlarda kullanım için de çözümler sunuyoruz.

Ultrasonik Sensörler : Ultrasonik sensörler, ultrasonik dalgalar ile çok sayıda nesneyi temassız ve aşınmasız şekilde algılayabilmektedirler. Nesnenin saydam veya mat, metal veya ametal, katı, sıvı veya toz kıvamlı olması önemli değildir. Ultrasonik sensörler pek çok farklı tasarım, kapsama alanı, aralık, konik açı ve çıkış türüyle mevcuttur. Pek çoğu sıcaklık dengeleme, gürültü bastırma ve otomatik senkronizasyon için bir bağlantı kablosu bulundurmaktadır.

Lineer Pozisyon (Lineer Cetvel) : Yol ölçümü çeşitli sensörlerle çözülebilir. Endüktif lineer konum sensörleri, çığır açan bir ölçüm prensibine göre temassız ve aşınmasız çalışırlar: Konum, konumlandırma mıknatısı ile değil, salınan bir RLC devresi ile saptanmaktadır. Ürün portföyü, hidrolik silindirlerde konum izleme için manyetik doğrusal konum sensörlerini veya şamandıraları izlemek için enkoderler ve ek olarak ipli sensörleri içerir. 40 metreye kadar bir uzunlukta yol ölçümü, dijital ve analog arayüzler vasıtasıyla daha üst düzey bir kontrolöre son derece hassas ve dinamik bir şekilde aktarılır.

Enkoder : Dönme hızını güvenilir bir şekilde izler veya konum, yön ve dönme açısını algılar; enkoderler (ayrıca döner enkoderler) çok sayıda endüstriyel ölçüm görevi için kullanılabilir. Kapsamlı ürün serisi, kullanıcılara oyuklu şaftlı ve masif şaftlı cihazlar gibi ürünler sunmanın yanı sıra tamamen temassız ve aşınmasız algılamaya sahip modeller sunar. İster standart uygulamalar için verimli enkoderlere ister zorlu ortamlarda kullanılmak üzere IP67/IP69K koruma derecesine sahip birinci sınıf enkoderlere ihtiyacınız olsun; Turck, ideal sensörü seçmenize yardımcı olmak için hazırdır.

Inclinometer : Q20L60 ve Q42 serilerinin dayanıklı eğim sensörlerimiz neredeyse tüm eğimleri algılar ve aynı zamanda ivmeli hareketler uygulanan veya darbelere maruz kalan sistemlerde kullanılabilir. 0…360° serbest seçilebilir ölçüm aralığı gibi ±10°, ±45°, ±60° ve ±85°’lik açısal mesafeli sensörler sunuyoruz. Aşağıdaki çıkış değişkenleri mevcuttur: 4…20 mA, 0.1…4.9 V, 0…10 V, NK veya NA kontağı olarak PNP/NPN penceresi, IO-Link, CANopen.

Basınç Sensörleri : Basınç, endüstride en sık ölçülen değerlerden biridir. İzlenmesi ve ölçülmesi gereken basınç her yerde bulunabilir: preslerde, soğutma devrelerinde veya depolama tanklarında. Kapsamlı Turck basınç sensörleri ürün portföyü, endüstriyel uygulamalar ve mobil ekipman için çözümler sunmaktadır. Birçok farklı işlem bağlantısı, çıkış sinyali ve çok çeşitli basınç aralıkları, herhangi bir uygulama için ideal sensörün bulunabileceği anlamına gelir. PS510 ve PS310 ürün serisindeki basınç sensörleri, akıllı IO-Link işlevlerine sahip olduğu için sensörler, Endüstri 4.0 gereksinimlerini karşılamak için idealdir.

Sıcaklık Sensörleri : Ürün portföyümüz sıcaklık ölçümü için maksimum esnekliği garanti eder. TS serilerinden sıcaklık sensörleri, basit programlama, esnek proses bağlantıları ve ekranlar ile özel üretilmiş çözümler sunar. TTM/TTMS serileri, isteğe bağlı olarak entegre prob veya ayrı problar için M12 soket ile bir dizi kompakt sensör içerir. T-Gage kızılötesi sensörler temassız olarak 0’dan 300 °C’ye sıcaklıkları ölçer. TP serileri, çeşitli uzunluklarda ve çaplarda sıcaklık problarını içerir.

Akış Sensörleri :

Akış izleme : Akış sensörleri, gazların ve sıvıların kritik debi oranı sapmalarını hızlı ve güvenilir şekilde algılamak için kullanılmaktadır. Kesin ve maliyetli ölçümler değil, sınır değerlerinin ve akış düzenlerinin izlenmesi için kullanılmaktadırlar. Soğutucu devreleri, pompaların kuru çalışmaya karşı korunmasını veya egzoz kanallarını ve havalandırma sistemlerini denetlerler. Kalorimetrik modu sayesinde akışkan sıcaklığı da izlenir.

Akış hızı ölçümü : Debi ölçümü, tekrarlanabilirliğe ek olarak tanımlı bir hassasiyet derecesi gerektirir. Debi ölçerler, akışı akışkan hacmi/birim zaman cinsinden sürekli olarak ve hassas bir şekilde ölçer ve niteliksel olarak tutarlı proses sonuçlarının ve istikrarlı akışkan beslemesinin temel önemde olduğu uygulamalar için uygundur. Çok çeşitli uygulamalar için kalorimetrik, manyetik endüktif ve Vortex prensipleri ile çalışan debimetreler öneriyoruz.

 

Seviye Sensörleri :

Kullanıcılar, seviye algılama veya sürekli seviye ölçümü için farklı ölçüm prensiplerinin ilgili avantajlarından yararlanabilir. Bu durum, yüzeyin köpük oluştuğu yerinde granüler madde veya sıvı kullanılması gibi faktörlere bağlıdır. Benzer şekilde sınırlı alanlarda, patlamaya karşı korumalı alanlarda ve özellikle derin konteynerlerde montaj için özel çözümler gerekir.

Turck, çeşitli ortam ve koşullar için sensörler ve hem ortam temaslı hem de temassız algılama için kapsamlı bir portföy sunar. Bunlar arasında kapasitif ve manyetostriktif sensörler, fiber optik sensörler ve ultrasonik sensörler ile kılavuzlu mikrodalgaya sahip cihazlar yer alır.

 

Aksesuarlar : Sensörlerin çalışması, montajı ve korunması için geniş bir aksesuar yelpazesinden seçebilirsiniz. Buna mekanik yüke karşı koruma için güvenlik aksesuarlarının yanı sıra işlevsel aksesuarlar ve aktüatörler, basit ve güvenli montaj aksesuarları dahildir.

 

 

RFID
Turck'un sunduğu kompakt veya modüler RFID sistemiyle, kendisini kanıtlamış HF teknolojisini ve geniş kapsamlı UHF teknolojisini tek tanımlama çözümünde paralel olarak kullanabilirsiniz. Turck RFID sistemi gereksinimlere bağlı olarak esnek bir şekilde birleştirilebilen veri taşıyıcıları, okuma/yazma kafaları, bağlantı çözümleri ve ilgili arayüzler sunar.

Endüstri standardı tasarıma sahip, uygulamaya optimize edilmiş okuma/yazma kafaları, uygulamanıza optimum entegrasyonu sağlar. Çevresel koşullara bağlı olarak, 1 m (HF) veya birkaç metreye (UHF) kadar okuma-yazma mesafeleri mümkündür. Okuma/yazma kafaları ve veri taşıyıcılar için radyo arayüzü, uluslararası olarak standart hale getirilmiştir.

Turck RFID arayüzleri, yazma-okuma kafalarını OPC UA, PROFINET, EtherNet/IP, Modbus TCP, TCP/IP, PROFIBUS-DP, DeviceNet, CANopen ve EtherCAT ağlarına bağlar. RFID  protokollü TBEN modüller ve modüler BL67 sistemi (IP67) zorlu koşullarda doğrudan kullanım için idealdir. Böylece kullanıcıların sahada koruyucu kutular kurmaları gerekmez. Müşteriler, anahtar kabininde DIN rayı üzerine montaj için Turck'un BL20 modüler sistemini kullanır. RFID arayüzlerinin programlanabilir değişkenleri, ön işlem adımlarını ve kontrol işlemlerini doğrudan modül üzerinde gerçekleştirir.

Veri taşıyıcıların konumdan bağımsız olarak okunması ve yazılması için HF veya UHF frekans bandında çalışan mobil cihazlar sunar. Veri, TA mobil cihazın dokunmatik ekranında görüntülenir ve uygulama yazılımımız kullanılarak uygun etiketlere düzenlenebilir ve yazılabilir. İhtiyaca göre mobil cihazlar, talep üzerine barkod okuyucular, WLAN, Bluetooth ve özelleştirilmiş uygulama yazılımı ile tedarik edilebilir.

 

FIELDBUS
Fieldbus ürün portföyü, Ex ve Ex olmayan alan uygulamaları için I/O modülleri ve I/O sistemlerini içerir. Modüller ve sistemler, alan kurulumu için koruma sınıfı IP67 ve kabine montaj için koruma sınıfı IP20 olarak sunulmaktadır.

TURCK'un modüler fieldbus ve uzak I/O sistemleri, PROFIBUS-DP, DeviceNet, CANopen, Modbus TCP, Ethernet/IP ve PROFINET fieldbus protokolleri için arayüzlerle fabrika ve proses otomasyonu için kapsamlı çözümler sunar. excom, Ex ve Ex olmayan alanlar için IP20 koruma sınıfında bir uzak I/O sistemidir. Evrensel BL20 veri yolu santrali sistemli I/O IP20 alanı için özel olarak bulunmuş çözümler planlayabilir veya uygulayabilirsiniz. Modüler IP67 fieldbus sistemleri BL67 ve piconet® doğrudan sahaya monte edilebilir.

Fabrika otomasyonu için PROFIBUS-DP, DeviceNet, CANopen, INTERBUS, AS-interface, Modbus TCP, Ethernet/IP ve PROFINET IO için kompakt fieldbus I/O modülleri sunuyor.Zorlu ortamlarda kullanım için IP67 modülleri cam elyaf kuvvetlendirilmiş plastik gövdeler ve metal soketlere sahip, tamamen yerleşik, titreşim ve darbeye karşı dayanıklıdır. DIN rayları için IP20 modülleri yalnızca kontrol kabinlerinde değil, aynı zamanda, fieldbus ağına birkaç I/O sinyalli küçük, dağıtılmış kontrol kutularını entegre etmek için de kullanılabilirler.

Foundation fieldbus ve PROFIBUS-PA ile gerçekleştirilen proses otomasyonu görevleri için geniş bir yelpazede çözümler sunuyor:Portföy, güç kaynakları, şartlandırıcılar, çoklu bariyerler ve IP20 ve IP67 koruma sınıfındaki bağlantı kutularını içerir. Dahası sunulan yelpaze, fieldbus kabloları, saha dağıtıcıları ve sonlandırma dirençleri gibi pasif bağlantı ürünleri içerir. Bileşenler zorlu ortamlarda kullanım için uygundur ve doğrudan makine üzerine veya proses sırasında monte edilebilirler.

Sensörler, RFID ve Fieldbus Kullanılan Projeler

Çerez Politikası
Gizlilik ve Çerezler: Bu sitede çerez kullanılmaktadır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek bunların kullanımını kabul edersiniz. Çerezlerin nasıl kontrol edileceği dahil, daha fazla bilgi edinmek için buraya bakın:

Devamı