Mega yat ve gemiler için iyi mühendislik çözümleri üretiyoruz.

HKTM ezber bozan çözümler sunuyor.

HKTM A.Ş. Kurumsal Pazarlama ve İş geliştirme Direktörü Ziya Sadıkoğlu, firmalarının denizcilik sektöründeki yolculuğunu ve bu kapsamda geliştirdikleri özel çözümleri MarineDeal News okuyucuları için anlattı.

‘Hedefimiz; hareket kontrol alanında dünya markası olmak.’

HKTM A.Ş. olarak 1998 yılında kurulmuş bir mühendislik firmasıyız. Her gün büyümeye ve gelişmeye devam eden 150 kişilik bir ekibimiz var. Ekibimizde 60 kişilik bir mühendis kadrosu bulunuyor. Hareket kontrol ihtiyacının olduğu hemen hemen tüm sektörlerle iş birliği hâlindeyiz. Üstlendiğimiz ilk projeden bu yana her adımımızı müşterilerimizi dinleyerek, onların alışkanlık ve ihtiyaçlarını ölçerek attık ve atmaya devam ediyoruz.

Hizmet verdiğimiz her sektör için her biri kendi içinde uzman birimlerimiz, mühendislik ve anahtar teslim projeleriyle birbirini tamamlayan hizmetleri sayesinde beklentileri uçtan uca karşılıyor.
Teknolojiyi tasarlamak ve hayata geçirmek de tabii ki işimizin önemli bir parçası. Üniversiteler ve bilim kurumları ile ortak çalışmalar yürüterek gerçekleştirmekte olduğumuz işbirlikçi robot, servo hidrolik silindir, paralel robot, delta robot ve rotary aktüatör gibi yenilikçi ürünlerle her projemizde fark yaratmaya çalışıyoruz.   

Tüm AR-GE faaliyetlerimizi özele indirgemek gerekirse “Mekanik Otomasyon & Robotik” ve “Hidromekanik Sistemler” olmak üzere iki ana başlık altında topluyoruz. Bu faaliyetler için alanında uzman 15 kişilik bir ekibimiz var. Yani hem kişi sayısı olarak hem de bütçesel olarak pastanın %10’luk kısmını bu alana ayırdık. Özellikle son dönemde ürettiğimiz ve AR-GE bölümümüzün geliştirdiği ürünleri yurtdışı pazarlarına açmak öncelikli hedeflerimiz arasında yer alıyor. Bu hedefimizi gerçekleştirebilmek için oldukça yoğun çalışmalar yürütüyoruz.

Rotary aktüatör konusunda Avrupa ve Asya bölgesinde; kartezyen robotlar konusunda ise Avrupa, Afrika ve Amerika kıtalarında satış temsilcisi firmaları oluşturma yönünde çalışmalarımız var. Mühendislik gerektiren tüm mekanik ve otomasyon süreçlerini endüstrinin farklı sektörlerine uygulamamızın kazandırdığı birikim ile piyasayı makro seviyede takip edebiliyoruz.

Mühendislik anlamında katma değer yaratacak orta ve yüksek teknolojide olan hareket ve kontrol sistemlerini üretmek üzere çalışmalarımızı açık inovasyon süreçlerini de dahil ederek geliştirmeye çalışıyoruz.

“Sektörde Leed Gold yeşil bina sertifikası alan ilk firmayız.”

Dünyanın en yenilikçi teknolojilerini, dünyanın sınırlı kaynaklarına saygı ile üretmek en büyük misyonlarımızdan biri. Bu nedenle üretim alanlarımızda en güncel çevre standartlarına bağlı kalıyor ve bir ürünün ilk aşamasında değerli müşterimize ulaşma sürecine kadar her adımda çevresel etkileri dikkate alıyoruz.

Sürdürülebilir ve yeşil enerji kullanımı da HKTM için vazgeçilmezlerin başında geliyor. Çevre dostu fabrikamızda gerçekleştirdiğimiz yenilikçi uygulamalar, yüksek enerji ve su verimliliği, iç ortam kalitesi, malzeme ve kaynakların etkin kullanımı, çevreci ve sürdürülebilir politikalarıyla, dünyanın en prestijli, tanınırlığı ve kabul edilebilirliği en yüksek yeşil bina sertifikası olan LEED (Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik) kriterlerini yerine getirerek, bu sertifikayı LEED GOLD seviyesinde almaya hak kazanan sektöründe ilk, Türkiye'deki 14. Fabrikayız.

Özetle hareketin doğasından ilham alarak hareketi kontrol altına almaya çalışmak mottosunu benimsiyoruz. Buna paralel olarak da farklı hareket ve kontrol teknolojileri üzerinde uzmanlaşıp mühendislik çözümleri üreterek, dünyada endüstriyel hareketin kontrol teknolojileri merkezi olma hedefiyle üretmeye devam ediyoruz.

‘Yaptığımız işi yeniden tanımladık ve faaliyet alanlarımızı güncelledik.’

HKTM olarak son yıllarda özellikle denizcilik sektörüne çok önem veriyor ve bu konuya oldukça odaklanıyoruz.

Bu odaklanmanın sonucunda ve endüstriyel teknoloji temelli değişimin getirdiği kazanımlar ile bulunduğumuz faaliyet alanıyla alakalı tanımları yeniden ele alma gereği duyduk.

Mevcut durumda “hidrolik sistem tedarikçisi” tanımının yetersiz ve sığ kaldığı gerçeği üzerinden yaptığımız işi yeniden tanımladık. Bu çerçevede 2018 senesinden beri “hktmvizyon2025” hedefleri ve “iyi mühendislik” mottosunun altını dolduracak şekilde konjonktür de çeşitli geliştirmeler yapıyoruz.
Bu geliştirmeler ile kendimizi artık denizcilik sektöründe de dizayndan uygulama aşamasına kadar hidromekanik ve otomasyon yönünden anahtar teslim çözümler sunan bir mühendislik firması olarak görüyoruz.

‘Mega yat ve gemilere özel ürünler geliştiriyoruz’

Özellikle son dönemde denizcilik sektörüne yoğun projeler üretiyoruz. Çıkarma gemi kapaklarından, sel bastı sistemlerine, ambar kapaklarından Bow Thuster sistemine kadar hemen hemen her teknolojik uygulamada var olup sektöre değer katmaya çalışıyoruz.

Geçtiğimiz aylarda teslimatını yaptığımız “Folding Beach Clup” projesi de bunlardan biri. Bu uygulamada deniz taşıtının istenildiği takdirde bir Beach Clup’a dönüşmesine vesile oluyoruz. Hareketli arka kapak sayesinde açılan bu bölüm hem yemek bölümü olarak değerlendiriliyor hem de denize geçiş için bir iskele gibi kullanılabiliyor.

Bunu yaparken de geleneksek hidrolik silindir çözümleri yerine hidrolik rotary aktüatör sistemini tercih ettik.
Uygulamaya özel tasarım ve imalâtı yapılan rotary aktüatör sayesinde nem, düşük sıcaklık ve korozyon gibi zorlu koşullarda güvenilir, yüksek verimli ve dayanıklı sistemlere ulaşmış olduk.

Mekanik yapıda da kompozit bilimini kullanmakla birlikte tüm kapak dizaynını, üretimini ve gemi üzerine montajını uyguladık.

Aynı zamanda bu projenin tüm otomasyon kumanda çözümünü klas onaylı olarak anahtar teslimi sunduk ve devreye aldık.

HKTM, AR-GE ürünlerini dünyanın dört bir yanına ulaştıracak.

Ülke ve dünya çapında önemli projelere imza atan Hareket Kontrol Teknolojileri Merkezi (HKTM), farklı hareket ve kontrol teknolojileri üzerinde uzmanlaşıp, multidisipliner mühendislik çözümleri ile dünyada endüstriyel hareketin kontrol teknolojileri merkezi olma hedefiyle üretmeye devam ediyor. HTKM’nin 45’i mühendis olmak üzere 106 kişinin çalıştığı hareket kontrol teknolojilerinde hidrolik sistemler, plastik enjeksiyon robotları ve endüstriyel robotlar kullanarak endüstride özel otomasyon projeleri yaptığını söyleyen İlham Çelebi, “Firmamızın mühendislik altyapısı ile uyumlu, kendi alanında uzmanlaşmış partner firmalara çatı firma olarak, büyük projelerde uzmanlıkları birleştiriyoruz. Ar-Ge bölümümüzde daha önce hayata geçirdiğimiz robot projelerinin yanı sıra, güncel olarak TÜBİTAK desteğiyle Türkiye’de üretilmeyen hareket kontrol ile ilgili projelerimiz devam ediyor. Hidrolik proje ve satış birimlerimizde, ürün satışı ve projelerimizde kullandığımız ürünler, Bosch Rexroth ve kendi imalatımız olan ürünlerden oluşuyor. Bosch Rexroth A.Ş, firmamızın Rexroth kültürü ile büyümesinde belirleyici olmuştur” dedi.
HER YIL 300 FARKLI HİDROLİK SİSTEM
Her yıl yaklaşık 300 farklı hidrolik sistemi sanayiye kazandırdıklarını belirten Çelebi, “İmalat kapsamında hidrolik sistemler, hidromekanik özel makineler ve kendi üretimimiz hidrolik silindirler ve rotary aktüatörler yer alıyor. Plastik enjeksiyon makineleri için yaptığımız Kartezyen robotlarımızla müşterilerimize Avrupa standartlarında ve kalitesinde farklı ebatlarda ve özel ihtiyaçlara göre ürünleri imal ediyoruz” ifadesini kullandı.
AR-GE ÜRÜNLERİNİ YURTDIŞI OFİSLERI ILE YAYGINLAŞTIRACAK
Ar-Ge bölümünde geliştirilen ürünleri yurtdışı pazarlara açmayı hedeflediklerini kaydeden İlham Çelebi, rotary aktüatör konusunda Avrupa ve Asya bölgesinde; Kartezyen robotlar konusunda ise Avrupa, Afrika ve Amerika kıtalarında partner satış firmaları oluşturma çalışmalarının devam ettiğini söyledi. 
Galataport Gümrüklü Alan Kapak Sistemi projesinde ana mühendislik yapısını rotary aktüatörler ile sağladıklarını aktaran Çelebi, şunları kaydetti: “Gümrüklü alan terminal operasyonu yeraltına alındı. Gemiler rıhtıma yanaştığında oluşturulması gereken gümrüklü alan her biri 6 metre genişliğinde 3,5 metre yüksekliğindeki 5 ton ağrılıkta olan 172 kapak sistemi, rıhtım boyunca kontrollü şekilde 90 derece kalkarak 1,2 kilometre uzunluğunda bir hareketli duvar oluşturuyor. Kapaklar her biri tek tek kontrol edildiği gibi gruplama yapılarak gemi boyutuna göre istenilen alan kapatılabiliyor. Bu kapak sistemini, mekanik, hidrolik, otomasyon ve montaj ile anahtar teslim proje olarak teslim ediyoruz. Firmamızda farklı kapasitelerde lineer kartezyen sistemler uzun süredir imal edilmektedir. Sektör ihtiyaçları ve gelişime açık bir alan olan plastik enjeksiyon sektörüne özel 6-12-25 ve 50 kg kapasiteli 4 eksen kartezyen robot ve müşteriye özel gripper dizaynları yapılmaktadır. Kartezyen robot konusunda yurtdışı ve yurtiçi müşterilerimizle 50’den fazla projeyi tamamladık.” 

HKTM, yeni makina yatırımlarını devreye alacak.

Hidropar Hareket Kontrol Teknolojileri Merkezi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Tunç ATIL, Ar-Ge çalışmaları kapsamında plastik enjeksiyon makinalarına çözüm olarak ürettikleri Plastik Enjeksiyon Kartezyen Robotu'nun imalatını geliştirmek ve dünya pazarında yaygınlaştırmak amacıyla yeni makina yatırımlarına başladıklarını söyledi. Dünyada endüstriyel hareketin kontrol teknolojileri merkezi olmayı hedefleyen HKTM, Ar-Ge merkezi olmasının verdiği güçle, hareket eden ve kontrol edilmesi gereken tüm sistemlerde teknolojik ürün imalatı ve projeler geliştirerek büyük projelere imza atıyor.
                                                           Haberin devamı için tıklayınız.  

HKTM AŞ KGF desteğiyle cirosunu yüzde 21 artırdı

HKTM AŞ KGF desteğiyle cirosunu yüzde 21 artırdı Hidropar Hareket ve Kontrol Teknoloji Merkezi AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Tunç Atıl, KGF tarafından KOBİ'lere sağlanan desteğin öneminin artık daha iyi anlaşıldığını vurguluyor.

Haberin detayı için tıklayınız.

HKTM, yeni makina yatırımlarını devreye alacak.

Hidropar Hareket Kontrol Teknolojileri Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Tunç ATIL, Ar-Ge çalışmaları kapsamında plastik enjeksiyon makinalarına çözüm olarak ürettikleri Plastik Enjeksiyon Kartezyen Robotu imalatını geliştirmek ve dünya pazarında yaygınlaştırmak amacıyla yeni makina yatırımlarına başladıklarını söyledi. Dünyada endüstriyel hareketin kontrol teknolojileri merkezi olmayı hedefleyen HKTM, Ar-Ge merkezi olmasının verdiği güçle, hareket eden ve kontrol eidlmesi gereken tüm sistemlerde teknolojik ürün imalatı ve projeler geliştirerek büyük projelere imza atıyor. 

Kocaeli'li Hktm'ye bir ödül de İstanbul Sanayi Odasından

İstanbul Sanayi Odası Enerji Verimliliği ödül töreni geçtiğimiz hafta yapıldı. Kocaeli’nin gururu olan Hidropar Hareket Kontrol Teknolojileri Merkezi Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, İstanbul Sanayi Odası tarafından her yıl düzenlenen ödül töreninde KOBİ Enerji Verimliliği Uygulama Projesi Birincilik ödülüne layık görüldü.

Haberin devamı için tıklayınız.

HKTM, Ar-Ge merkezi kurdu

Makine uygulamaları ve mühendislik, fabrika otomasyonu ve mobil uygulamalar alanlarında hidrolik, elektrikli tahrik ve kontrol ile doğrusal hareket ve montaj teknolojilerinin tasarım, geliştirme, üretim ve satış faaliyetlerini gerçekleştiren HKTM, Ar-Ge merkezi kurdu. Türkiye’nin 854'üncü Ar-Ge merkezi olduklarını ifade eden HKTM Genel Müdür İlham Çelebi, Ar-Ge merkezi faaliyetlerini, şirketin ana faaliyet alanları ile uyumlu olarak sürdüreceklerini söyledi.
Haberin devamı için tıklayınız.

HKTM,  854. Ar-Ge Merkezi oldu.

Gebze Plastikçiler Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu bulunan, makine uygulamaları ve mühendislik, fabrika otomasyonu ve mobil uygulamalar alanlarında hidrolik, elektrikli tahrik ve kontrol ile doğrusal hareket ve montaj teknolojilerinin tasarım, geliştirme, üretim ve satış faaliyetlerini gerçekleştiren HKTM, Ar-Ge merkezi kurdu.

HKTM; hareket ve kontrol teknolojilerinde önder olmayı hedefliyor.

HKTM (Hidropar Hareket Kontrol Teknolojileri Merkezi A.Ş.) Yönetim Kurulu Başkanı Tunç Atıl, yeni dönemde daha karlılık odaklı çalıştıklarını vurgulayarak, Ar-Ge çalışmalarını sürdürdüklerini ve teşvik kapsamında da önümüzdeki 1.5 yıl içinde toplamda 1.5 milyon TL bütçeli bir makine yatırımı yapmayı planladıklarını açıklıyor.

Haberin devamı için tıklayınız.

Mühendislik hizmetlerinde Türk sanayisinin çözüm ortağı:HKTM

Bosch Rexroth Ana Bayisi olarak 3 kişilik kadrosuyla kurulan firma, uzun yıllar bu isim altında Elektrikli Tahrik&Kontrolü, Hidrolik, Doğrusal Hareket & Montaj Teknolojileri ve Pnömatik konularında Proje, Satış Ve Satış Sonrası Etkin Servis, Devreye Alma, Anlaşmalı Bakım Ve Eğitim Hizmetleri verdi. 2013 yılına gelindiğinde firmanın adı Hidropar Hareket Kontrol Teknolojileri Merkezi Sanayi ve Ticaret A.Ş.(HKTM) olarak değiştirildi.

Haberin devamı için tıklayınız.

HKTM Demir Çelik sektöründe de çalışmalarına devam ediyor.

Demir çeliğin dünya ekonomisinde ve de ülke ekonomisinde son derece önemli ve etken bir durumda olduğunu belirtmek istiyorum. Gücün iletilmesinde hidrolik sistemlerin demir çelikte baskın olarak kullanılması nedeni ile HKTM olarak tüm üretim hatlarına hareket sistemleri açısından bakmamıza ve sorgulayıcı yaklaşmamıza olanak sağlamaktadır.

Haberin devamı için tıklayınız.

Çerez Politikası
Gizlilik ve Çerezler: Bu sitede çerez kullanılmaktadır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek bunların kullanımını kabul edersiniz. Çerezlerin nasıl kontrol edileceği dahil, daha fazla bilgi edinmek için buraya bakın:

Devamı